Remont za niewielkie pieniądze

Remont za niewielkie pieniądze - malowanie mebli i płytek

FARBY DO PŁYTEK I PŁYT MDF

Marzysz o remoncie kuchni lub łazienki, ale zniechęca Cię wizja kucia płytek i wszechobecnego kurzu, o kosztach nie wspominając? Warto w takim razie przemyśleć mniej radykalne a równie spektakularne rozwiązanie. Dziś o malowaniu płytek i mebli z płyty mdf.

Malując tego typu powierzchnie obawiamy się zazwyczaj odpryskiwania lub ścierania się farby pod wpływem środków czyszczących. Jeśli odpowiednio dobierzemy farbę do malowanej powierzchni, możemy być spokojni o jej trwałość. Na rynku dostępne są już specjalne farby dedykowane między innymi glazurze i płytom mdf - np. 3v3, hydropox, tikkurila.

Nie możemy zapomnieć również o odpowiednim przygotowaniu malowanej powierzchni. Przede wszystkim należy ją dokładnie oczyścić z większych zabrudzeń oraz odtłuścić ją. W razie potrzeby również potraktować papierem ściernym, jeśli tego wymaga instrukcja na farbie. Odtłuszczenie zapobiegnie spływaniu farby, a starcie pierwszej warstwy powierzchni MDF da farbie lepszą przyczepność.

Tak przygotowana powierzchnia jest gotowa na przyjęcie pierwszej i kolejnej i kolejnej warstwy farby. Należy zwrócić uwagę na to, że jedna warstwa zazwyczaj nie wystarcza i trzeba przygotować się na położenie kilku warstw. Oczywiście po przed nałożeniem kolejnej, trzeba odczekać aż pierwsza wyschnie. Do nakładania najlepszy będzie wałek gąbkowy. Po pędzlu na powierzchni mogą pozostać cienkie smugi. Wałek tworzy powłokę o fakturze skórki pomarańczy.

Należy pamiętać również, że farby o specjalnych właściwościach długo dojrzewają. Czasem potrzeba 7-20 dni, żeby powłoka malarska w pełni nabrała swoich właściwości, przede wszystkim wytrzymałości, twardości i odporności na ścieranie. Dlatego zawsze trzeba się upewnić, po jakim czasie można zacząć użytkować pomieszczenie. Dotyczy to zwłaszcza pomalowanych posadzek. Ale również ściany w płytkach pomalowane zwykłą farbą dekoracyjną nie mogą być myte czy wycierane już następnego dnia. Jeśli zastosujemy się wyżej wymienionych rad i wykażemy się odrobiną kreatywności, będziemy mogli cieszyć się całkiem nową kuchnią i łazienką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *