Ogrodowa wędzarnia

Samodzielne wędzenie w przydomowych wędzarniach, zyskuje ostatnio coraz więcej fanów. Czym jest to spowodowane? Przede wszystkim przygotowanie czegoś samemu, daje mnóstwo frajdy, zwłaszcza gdy zaangażujemy w to resztę rodziny i spędzimy wspólnie czas na świeżym powietrzu. Poprzez wędzenie łączymy przyjemne z pożytecznym i zdrowym! Obecnie jesteśmy już zmęczeni kiepską jakością wędlin ze sklepów. Te przygotowane samodzielnie, pozbawione są konserwantów, barwników i wszelkiej innej chemii, czyniąc nasze domowe wyroby zdrowszymi i smaczniejszymi.

Jak zbudować wędzarnię?

Według prawa budowlanego, wędzarnia należy do obiektów budowlanych tzw. "małej architektury", także pozwolenie na budowę nie jest nam potrzebne. Oczywiście można kupić już gotową, profesjonalną wędzarnię (dostępne są stalowe i drewniane), jednak Ci, którzy chcą ją zbudować własnoręcznie, muszą wziąć pod uwagę kilka rzeczy.

Murowana wędzarnia ogrodowa składa się z paleniska, czyli miejsca w którym będzie spalane drewno. Kolejnym elementem jest przewód dymowy czyli kanał, którym będzie dostarczany dym do komory wędzarniczej. Bardzo istotna jest także odpowiednio wykonana komora wędzarnicza wyposażona w pręty, siatki lub haki, w której produkty będą poddawane procesom wędzenia. Z kolei szyber, czyli zasłona umożliwia nam kontrolowanie przepływu dymu, a komin odprowadza nadmiar wilgoci i dymu. Aby samodzielnie przeprowadzić taką inwestycję niezbędny będzie projekt wędzarni oraz odpowiednie materiały. Do tego celu mogą posłużyć BLOCZKI Z BETONU KOMÓRKOWEGO lub CEGŁA KLINKIEROWA.

Wędzarnia w ogrodzie

Wędzone mięsa i ryby

Przygotowanie mięsa i ryb do wędzenia nie jest skomplikowane. Polecane jest wstępne moczenie mięsa w solance, do której można dodać przyprawy i zioła. Produkty muszą być świeże, oczyszczone i suche. Warto zadbać o odpowiedni rodzaj drewna. To aromatyczny dym z niego nada wędzonym produktom niezwykłego zapachu i smaku. Najczęściej polecanymi gatunkami drewna są: buk, klon, brzoza, jawor, olcha, sprawdza się też drewno drzew owocowych, takich jak: wiśnia, jabłoń, grusza czy śliwa Nie stosujemy drewna drzew iglastych, gdyż tworzy ono zbyt dużo sadzy. Rodzaj użytego drewna wpłynie także na kolor finalnego produktu. Są również sposoby na dodatkowe aromatyzowanie wędzonek. Szyszki lub drewno jałowca wspaniale się do tego nadają i użyte w trakcie całego procesu, pomogą uzyskać wyjątkową jakość produktów.

Zwykła wędzarnia w wielu przypadkach może nie wystarczyć. Urządzając przyjęcie na świeżym powietrzu i spędzając czas z rodziną dobrze jest mieć również grill. Obie opcje można połączyć budując po prostu grillo-wędzarnię. Taki obiekt będzie na pewno bardzo atrakcyjnym elementem ogrodu.

wedzone i upieczone mieso

Zarówno sama wędzarnia ogrodowa, jak i grillo-wędzarnia, to idealny pomysł dla osób posiadających niewykorzystaną przestrzeń w ogrodzie i dla tych lubiących posiłki na świeżym powietrzu. Jakie zastosujemy rozwiązanie i jaki rodzaj wędzarni wybierzemy, zależy tylko i wyłącznie od naszych preferencji i środków finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *