1 listopada. Jak przygotować grób na Święto zmarłych?

Już w przyszłym tygodniu, zbierzemy się wspólnie na cmentarzach, by uczcić pamięć naszych zmarłych bliskich. Warto jednak pomyśleć wcześniej o zadbaniu o miejsce ich pochówku. Jak czyścić nagrobki z różnych materiałów, by przetrwały w dobrym stanie przez długie lata? To problem, który przybliżymy w tym poście.

Na rynku dostępne są przeróżne gotowe środki do czyszczenia grobów. Jednak nie każdy z nas, zdaje sobie sprawę, że sposób czyszczenia zależy od rodzaju kamienia, z jakiego grób jest wykonany. Co zrobić, gdy gotowy środek okaże się nieodpowiedni?

 

czyszczenie nagrobków z lastryko

Jak czyścić lastryko?

Lastryko to materiał najczęściej stosowany do wykonywania nagrobków. Jest to beton utworzony z mieszaniny wody, cementu i grysu, tworząc charakterystyczną drobną mozaikę, imitującą granit. Nagrobki z lastryko mają jednak porowatą, nierówną powierzchnię, na której łatwo osadzają się zanieczyszczenia. Dlatego nagrobek taki trzeba regularnie czyścić i konserwować.

Zadbany nagrobek z lastriko przetrwa nawet 40-50 lat. Nagrobki z lastryka są odporne na mycie i szorowanie, dlatego można używać do tego różnych środków - płynu do naczyń, sody oczyszczonej, a do trudniejszych zabrudzeń amoniaku czy denaturatu. Jeśli lastryko jest porośnięte mchem, usuńmy go za pomocą druciaka lub twardej szczotki.

Ponieważ lastryko jest materiałem porowatym, szczególnie ważna jest jego ochrona przed wilgocią. Jeśli woda wniknie do środka, podczas mrozów mogą powstać pęknięcia. Powierzchnię nagrobka z lastryko warto więc zawoskować lub pokryć preparatem na bazie silikonu (rozwiązanie polecane przez kamieniarzy).

jak czyścić nagrobek z marmuru

Jak czyścić marmur?

Nagrobki z marmuru niszczeją szybciej niż granitowe czy z lastryka, więc ich pielęgnacja jest szczególnie ważna. Z tym szlachetnym surowcem musimy postępować delikatnie, a przede wszystkim nie powinniśmy dopuścić do długotrwałych zabrudzeń. Systematyczne czyszczenie to klucz do utrzymania marmurowego nagrobka w dobrej kondycji przez długi czas. Czyścimy go najlepiej samą wodą. Używamy miękkich szmatek i gąbek, a do usunięcia trudniejszych zabrudzeń np. szczotki do zębów albo miękkiego drewna. Na samym początku trzeba zmieść liście, później warto obficie spryskać nagrobek wodą. Wtedy usuwanie kurzu i innych zabrudzeń będzie łatwiejsze. Jeśli chcemy skorzystać ze specjalistycznych środków czyszczących, wybierajmy tylko te przeznaczone do marmuru. marmur z czasem matowieje i jest to naturalny proces. Jeśli chcemy go nabłyszczyć, możemy użyć pasty nabłyszczającej albo środka konserwującego do marmuru.

Jak czyścić nagrobek z piaskowca

W jaki sposób oczyścić piaskowiec?

Jak i czym czyścić delikatny pomnik z piaskowca, aby go nie uszkodzić? W tym przypadku najlepiej sprawdzi się ciepła woda. Po obfitym spłukaniu nią płyty nagrobnej, wszelkie zabrudzenia powinniśmy usuwać miękką szmatką oraz możliwie jak największą gąbką. Jeśli nie mamy pod ręką specjalnego środka przeznaczonego do piaskowca,możemy użyć rozcieńczonego mydła malarskiego, zwykłego płynu do mycia naczyń lub szamponu do mycia samochodów. Jeśli na pomniku pojawiły się mchy lub porosty, najpierw należy je zmoczyć, a następnie usunąć miękkim drewnem. Pamiętaj, że w przypadku czyszczenia nagrobka z piaskowca sprawdza się zasada im łagodniej, tym lepiej. Wszelkie silne detergenty nie są wskazane, a twarde ryżowe szczotki przyniosą nam więcej szkody niż pożytku.

Mycie nagrobków i porządkowanie grobów to jedne z ważniejszych czynności przed 1 listopada, ale właściciele zakładów kamieniarskich zgodnie twierdzą, że o groby należy dbać przez cały rok, a nie tylko w przeddzień Święta Zmarłych. Groby należy konserwować przynajmniej 2 razy w roku - przed okresem zimowym(zabezpieczyć je przed pękaniem) i letnim.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *